Адвокат
Чи можна виїхати за кордон на підставі утримання дитини віком до 18 років.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», самостійне виховання дитини віком до 18 років є підставою для утримання відстрочки від мобілізації, а також для виїзду за кордон. Доказами самостійного виховання дитини можуть бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, рішення суду про визначення місця проживання дитини, свідоцтво про смерть матері дитини тощо.
Чи можна виїхати за кордон на чужому авто без довіренності.
Постановою Кабінету міністрів України №1388, а саме пунктом 51 порядку, встановлено, що власник транспортного засобу може передати його у користування іншій особі, яка має при собі посвідчення водія відповідної категорії, передавши такій особі свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
У 2020 році необхідно було додатково ще мати довіреність на право керування транспортним засобом. Наразі це не потрібно.
Чи може строковик стати мобілізованим.
Відповідно до ч. 2 ст. 18-1 Закону України «Про військовий обовʼязок і військову службу», військовослужбовці строкової служби, строк служби яких закінчився в період дії воєнного стану, та які під час дії воєнного стану вислужили не менше 6 місяців, за власним бажанням можуть бути переведені на військову службу по мобілізації.
Якщо два брати проходять службу, чи може один з них списатись.
Стаття 26 ЗУ «Про військовий обовʼязок і військову службу» не передбачає такої підстави для звільнення та не має обмежень щодо кількості призову осіб з однієї родини. Тільки якщо хтось з близьких родичів зник безвісти чи загинув під час оборони України, можливо звільнитись зі служби.
Отримання УБД в один клік.
Верховній Раді України зареєстрований законопроект №10062, яким значно спрощується процес отримання статусу учасника бойових дій. Тепер це відбуватиметься лише на підставі довідки про безпосередню участь особи у захисті держави, яка буде створюватись в електронному вигляді.
Чи можуть вручити повістку на кордоні.
Прикордонники не мають права вручати повістку про виклик до ТЦК, а лише можуть скласти адміністративний протокол в разі спроби незаконного перетину кордону та направити його до суду. Разом з тим в Україні немає обмеження щодо місця вручення повістки, тобто співробітники ТЦК можуть це робити на вулиці, на роботі або за місцем реєстрації тощо.
Любителям дрифту приготуватися.
В Верховній Раді України зареєстровано законопроект №9642, який передбачає введення штрафу за дрифт в розмірі 8500 гривень. Повторне керування у дрифті протягом року передбачає штраф в розмірі 17 000 гривень та позбавлення права керування транспортним засобом строком від 6 місяців до року.
Студентів можуть мобілізувати.
Згідно з листом Міністерства освіти і науки України (Nº 1/15735-23 від 11.10.2023 року), особа, яка перебуває в академічній відпустці, втрачає право на отримання відстрочки від мобілізації, оскільки знаходячись в академічній відпустці така особа фактично не навчається.
Коли строковик матиме право на демобілізацію.
На сьогоднішній день строковики продовжують проходження служби фактично до оголошення демобілізації та не можуть звільнитись у зв'язку з закінченням строку їх служби. Але відповідно до частини 2 ст. 18-1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці строкової служби, строк служби яких закінчився в період дії воєнного стану та які відслужили не менше 6 місяців, за власним бажанням можуть бути переведені на військову службу по мобілізації.
Так військовому отримати направлення на МСЕК після поранення чи травми.
При стаціонарному лікуванні отримати направлення на МСЕК можливо через свого профільного лікуючого лікаря. Якщо військовослужбовець знаходиться в частині, то йому необхідно звернутись з рапортом до свого безпосереднього командира про направлення його на МСЕК та надання дозволу для залишення військової частини. Якщо військовий знаходиться в відпустці за станом здоров'я, то отримати направлення на МСЕК можливо через ТЦК. А якщо військовий вже є звільненим, то отримати направлення, можливо, через свого сімейного лікаря.
Жінкам можуть вручити повістки.
З 1 жовтня для жінок, медиків та фармацевтів передбачений обов'язковий військовий облік, тому їм можуть вручити повістку про виклик до ТЦК так само, як і військовозобов'язаним чоловікам. За першу неявку по повістці передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі до 1700 гривень.
Чи можна відмовитись від мобілізації через релігійні переконання.
В Верховній Раді зареєстровано законопроект №9566, який передбачає можливість відмови від мобілізації через свої особисті чи релігійні переконання. Але він не прийнятий в якості закону. Але в статті 35 Конституції України закріплено, що якщо виконання військового обов’язку суперечить релігійним переконанням громадянина, то виконання такого обов’язку має бути замінено на альтернативну невійськову службу. Незважаючи на це, ТЦК продовжують мобілізацію таких громадян.
З якою групою інвалідності можна виїхати за кордон.
Підповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», наявність будь-якої групи інвалідності військовозобов'язаного є підставою для отримання ним відстрочки від мобілізації. Правилами перетину державного кордону України встановлено, що такі особи мають право на виїзд з України під час дії воєнного стану.
Вік не є перешкодою для служби в армії.
Верховні Раді України зареєстрували законопроект №10084, відповідно до якого військовослужбовці, що проходять службу під час дії воєнного стану та мають високий рівень професійної підготовки, а також практичного досвіду, можуть бути залишені на військовій службі понадграничний вік за власним бажанням.
Чи потрібен військовий квиток для реєстрації шлюбу.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», відділи державної реєстрації актів цивільного стану кожні 7 днів подають до ТЦК відомості про тих, хто одружився, змінив ім'я чи прізвище. Під час подання заяви про реєстрацію шлюбу в графі №7 вказується, де саме призовник чи військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку, а також вказується номер та серія військового квитка. Проте, жодною нормою не передбачено, що необхідно саме надати свій військовий квиток. Отже, це не може бути підставою для відмови в реєстрації шлюбу.
Депутатів мобілізують в армію.
Верховній Раді України зареєстрований законопроект № 9647, відповідно до якого депутати втрачають право на отримання відстрочки від мобілізації та можуть бути призвані на військову службу.
Можуть мобілізувати інваліда 3-ї групи.
А теперішній час мобілізувати інваліда будь-якої групи, в тому числі 3-ї, можливо лише за власним бажанням. Оскільки на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інваліди будь-якої групи мають право на отримання відстрочки.
Можуть чоловіка забрати на службу, якщо дружина є інвалідом 3 групи.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», наявність будь-якої групи інвалідності в дружини військовозобов'язаного є підставою для отримання ним відстрочки від мобілізації в разі відсутності інших працездатних осіб, що можуть за законом її утримувати. Отже, якщо зібрати відповідні докази, чоловіка мобілізувати не зможуть.
Вручення повісток роботодавцем. Законно чи ні?
Керівники підприємств ведуть військовий облік військовозобов'язаних, а ТЦК доводять до них розпорядження про їх оповіщення. Тому вони зобов'язані вручати повістки своїм підлеглим. Якщо керівники не виконують всі вимоги, за це передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 3400 до 8500 гривень (ст.210-1 КУПАП).
Чи можна перетнути кордон України, якщо брат загинув на фронті?
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», жінки та чоловіки, близькі родичі яких загинули чи пропали без звісти під час забезпечення національної безпеки і оборони України під час дії воєнного стану, мають право на отримання відстрочки від мобілізації та можуть виїжджати за кордон. Рідний повнорідний чи неповнорідний брат чи сестра входить в цей перелік та зможе перетнути кордон.
Мобілізація інвалідів 3-ї групи.
Відповідно до до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», наявність будь-якої групи інвалідності на теперішній час є підставою для отримання відстрочки від мобілізації. Отже, проходження інвалідом 3-ї групи військової служби по мобілізації можливе лише за власним бажанням особи з інвалідністю.
Чи має право співробітник ТЦК перевіряти документи.
Постанову Кабінету міністрів України № 1456 встановлено, що співробітники ТЦК мають право перевіряти документи військовозобов'язаних громадян виключно в разі наявності в них наказу коменданта. Тому завжди вимагайте пред'явлення посвідчення співробітника ТЦК, а також наказу коменданта, в якому закріплені відповідні повноваження конкретної службової особи.
Ротація військових через три місяці.
Верховні Раді України зареєстрували законопроект №10194, відповідно до якого командування зобов'язано здійснювати ротацію, тобто заміну особового складу в разі: перебування особового складу підрозділу в зоні бойових дій понад 90 діб. Зазнання санітарних втрат підрозділом понад 30% від штатної чисельності особого складу підрозділу.
Ухилянтам там приготуватись!
В Верховній Раді України зареєстрован законопроект № 8029, відповідно до якого військовозобов'язані, які виїхали за кордон під час дії воєнного стану, не маючи при цьому відстрочки від мобілізації та які повертаються в Україну, повинні перерахувати на спеціальний рахунок кошти в розмірі 25 890 гривень за кожен місяць незаконного перебування за кордоном.
Командир забороняє носити бороду. Що робити?
Наказом міністра оборони України №606, а також статутом внутрішньої служби в ЗСУ, встановлено, що військовослужбовці всіх категорій під час виконання бойових, а також навчально-бойових завдань мають право носити бороду та вуси. За умови, що вони відповідають вимогам гігієни, а також не заважають використанню засобів індивідуального захисту, а також носінню спорядженням
Чи може командир перевезти військового до іншої військової частини без його згоди.
Відповідно до Положення про проходження військової служби в ЗСУ це можливо, але є випадки, коли без згоди військовослужбовця так робити не можна. А саме, неможливість військовослужбовцям проходження військової служби в іншій місцевості за станом здоров'я, що підтверджується рішенням ВЛК. Неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в тій місцевості, до якої його переміщують. Потреба в догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною чи чоловіком.
Військовослужбовці зможуть звільнитись за власним бажанням.
В Верховній Раді України зареєстровано законопроект №9621, відповідно до якого військовослужбовці зможуть звільнитись за власним бажанням в разі подання рапорту про порушення їх прав чи невирішення порушених у рапорті питань протягом 7 днів з моменту подання рапорту або за відсутність відповіді на рапорт.
Що може зробити поліція чи ТЦК в разі непред'явлення їм документів?
Постановою Кабінету міністрів України № 1456 встановлено, що уповноважені особи поліції чи ТЦК мають право вимагати пред'явлення документів про посвідчення особи, якщо в них є достатньо підстав вважати, що особа вчинила адміністративне правопорушення або має намір його вчинити. Наприклад, порушила правила військового обліку. Відповідно до ст. 263 КУПАП, в разі відсутності документів в особи її мають право затримувати не більше 3 годин, а потім відпустить, якщо не зможуть ідентифікувати.
Чи можна відмовитись від наказу командира через стан здоров'я.
Згідно з ч.4 ст. 402 Кримінального кодексу України, відкрита відмова від виконання наказу в період воєнного стану карається позбавленням волі строком від 5 до 10 років. Яку б причину ви не вказали, про рапорті про відмову від виконання наказу це все одно має дуже високий ризик притягнення до кримінальної відповідальності. Разом з тим, якщо командир розуміє, що за станом здоров'я ви не можете виконати наказ, та все одно його віддає, це має ознаки злочинного наказу. А відповідно до статті 60 Конституції України ніхто не зобов'язаний виконувати злочинні накази.
Як військовому перевестись в іншу частину.
Відповідно до Положення про проходження військової служби в ЗСУ, переведення до іншої військової частини, можливе за станом здоров'я, за сімейними обставинами, або в разі наявності письмової згоди від командира військової частини, куди бажаєте перевестись. Для переведення необхідно подати рапорт з доказами у вигляді рішення ВЛК про обмежену придатність, або письмової згоди, або документи, що підтверджує необхідність догляду за хворим членом родини.
Чи може військовослужбовець бути ФОП?
Стаття 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» не встановлює заборони військовому реєструвати ФОП, а навпаки вказує, що якщо військовий під час мобілізації не здійснює підприємницьку діяльність, йому не нараховуються податки і збори. Однак є обмеження відповідно до закону України про запобігання корупції військовослужбовці, що в період мобілізації стали військовими, посадовими особами ЗСУ чи інших військових формувань не мають право займатися підприємницькою діяльністю через ФОП.
Чи можна звільнитись з військової служби, якщо брат військовий загинув на фронті.
Відповідно до статті 26 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці, що проходять службу по мобілізації чи за контрактом, та в яких зник безвісти, чи загинув брат під час оборони України від російських окупантів, мають право на звільнення з військової служби.
Як військовому одружитися?
В умовах воєнного стану є можливість одружитися лише за один день, подавши заяву до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Підставою для цього є частина 2 статті 32 Сімейного кодексу України, яка говорить, що реєстрація шлюбу відбувається в день подання заяви, якщо є безпосередня загроза життю нареченого чи нареченої.
За порушення комендантської години почнуть штрафувати.
Верховній Раді України зареєстрували законопроект № 10195, відповідно до якого за порушення комендантської години введуть адміністративний штраф в розмірі від 8500 до 17 000 гривень.
Чи мають право ТЦК заходити в спортзали та ресторани.
Відповідно до статті 30 Конституції України не допускається проникнення у володіння особи та проведення в них огляду або обшуку інакше, як за вмотивованим рішенням суду. ТЦК таких повноважень не має, тому вони без достатніх правових підстав здійснюють вручення повісток в спортзалах та ресторанах.
Посилення мобілізації.
За словами голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, новий законопроект про мобілізацію передбачатиме наступні суттєві зміни. Скасування відстрочки для поліцейських, зниження призывного віку по мобілізації з 27 до 25 років, введення базової військової підготовки до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років, переведення строковиків, статус мобілізованих, надання права поліцейським вручати повістки. Жінки стають на військовий облік та звільняються від проходження базової підготовки лише на підставі вагітності або догляду за дитиною.
Чи можна звільнити чоловіка-добровольця через 3-ю групу інвалідності в дружини?
Відповідно до статті 26 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці, що проходять службу по мобілізації, мають право під час дії воєнного стану звільнитись зі служби на підставі будь-якої групи інвалідності в дружини. Навіть 3-ї. Тому якщо доброволець проходить службу як мобілізований, то він має право звільнитись на цій підставі.
Студенти зможуть виїхати за кордон.
Президент України Володимир Зеленський доручив полегшити процедуру виїзду за кордон студентів немобілізаційного віку в рамках академічної мобільності. Президент вважає, що необхідність розвитку та здобуття знань за кордоном насамперед є важливим аспектом для принесення цих знань в Україну. Конкретного законопроекту ще немає, але можливі зміни в цьому напрямку.
Потрібно проходити ВЛК, якщо є бронь від підприємства.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», наявність броні від підприємства є підставою для отримання відстрочки від мобілізації. На необхідність проходження військово-лікарської комісії цей процес не впливає та не звільняє від її проходження відповідно до правил військового обліку.
Швидка мобілізація від ТЦК.
Як себе захистити? Інвалідність близьких родичів, навчання, виховання дітей, поганий стан здоров'я та інші обставини автоматично не звільняють військовозобов'язаного від мобілізації. Для того, щоб уникнути швидкої мобілізації з вулиці, вам необхідно завчасно оформити відстрочку від мобілізації в тому ТЦК, в якому ви перебуваєте на обліку. Тоді в разі перевірки співробітниками ТЦК ваших військово-облікових документів ви зможете їм надати військовий квиток з відміткою про те, що у вас є відстрочка від мобілізації. Для того, щоб запобігти можливим незаконним діям з їх сторони.
Волонтерів звільнять від мобілізації.
Верховні Раді України зареєстрували законопроект №10251, яким пропонується звільнити працюючих волонтерів від мобілізації. Для того, щоб отримати відстрочку, потрібно працювати або бути підприємцем та мати підтверджуючі документи, що за поточний або попередній місяць ви здійснювали волонтерську діяльність.
Військовим заборонять знімати тік-ток.
В Верховній Раді України зареєстрували законопроект №10313, яким пропонують заборонити військовослужбовцям знімати тік-ток, а також викладати інші фото чи відеоматеріали в інтернет. Це стосується виключно заборони матеріалів, які можуть надати ворогу інформацію про розташування підрозділів ЗСУ.
Відстрочка для 40-річних студентів.
Діє чи ні? Комітет з питань інтеграції України до Європейського Союзу розглянув законопроект №9672, яким пропонувалось скасувати відстрочку для студентів віком від 30 років, а також для тих студентів, які отримують 2 чи 3 навчання. За висновком комітету, цей законопроект не відповідає праву Європейського Союзу, оскільки він не забезпечує дотримання принципів рівності та недискримінації. Отже, ці категорії мають законне право на оформлення відстрочки від мобілізації.
Чи можуть мобілізувати до 27 років.
Відповідно до статті 15 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», чоловіки віком від 18 до 27 років вважаються призивниками та можуть бути призвані лише на строкову військову службу. Під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться, тому таких чоловіків можливо мобілізувати лише за їх згодою.
Чи можна виїхати за кордон на підставі утримання дитини віком до 18 років.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», самостійне виховання дитини віком до 18 років є підставою для утримання відстрочки від мобілізації, а також для виїзду за кордон. Доказами самостійного виховання дитини можуть бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, рішення суду про визначення місця проживання дитини, свідоцтво про смерть матері дитини тощо.
Чи потрібно підтверджувати відсутність інших родичів, коли звільняєшся по інвалідності батьків.
Якщо мобілізований військовий має бажання звільнитись на підставі першої або другої групи інвалідності його батьків, то йому не потрібно додатково підтверджувати відсутність інших родичів, що могли б за ними доглядати. Тому що стаття 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», встановлює лише необхідність наявності інвалідності, без перевірки інших родичів, що можуть здійснювати догляд.
Підходить довідка ЛКК для звільнення з військової служби.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», коли військовослужбовець звільняється на підставі постійного догляду, за інвалідом першої або другої групи потрібна саме довідка ЛКК або довідка МСЕК про необхідність здійснення постійного догляду. Якщо постійний догляд оформлюється за особою без інвалідності чи не за близьким родичем, потрібно ще додатково підтвердити факт відсутності інших осіб, що можуть здійснювати догляд. Але в будь-якому разі довідка ЛКК, тобто лікарсько-консультативної комісії, підходить для звільнення.
Ухилянтам заблокують рахунки.
Згідно з законопроектом №103.78, в разі нез'явлення заповісткою до ТЦК військовозобов'язаних будуть вносити в реєстр боржників, а також обмежувати у праві користування та розпорядження грошовими коштами. Тобто будуть блокувати рахунки. Зняти арешт з рахунків зможе тільки начальник ТЦК і тільки після особистої явки військовозобов'язаного.
Інвалідів 3-ї групи мобілізують.
Верховні Раді України зареєстрували законопроект №10378, яким пропонується скасувати право інвалідів 3-ї групи на отримання від строчки від мобілізації. Це означає, що планують мобілізувати людей, наприклад, без кінцівок, або без одного ока, або з карликовістю, або за відсутністю одної легені, тощо.
Начальники ТЦК замінять суддів.
Згідно з законопроектом №10378, в разі нез'явлення військовозобов'язаного заповісткою до ТЦК його будуть вносити до реєстру боржників, будуть блокувати його рахунки, обмежувати у праві виїзду за кордон, обмежувати у здійсненні будь-яких операцій з його рухомим та нерухомим майном, будуть забороняти керування транспортними засобами та інше. Зняти всі ці обмеження зможе лише начальник ТЦК після особистої явки військовозобов'язаного. Таким чином, без рішення суду начальники ТЦК зможуть зробити все, що завгодно.
Інваліди зможуть звільнитися з військової служби.
Верховній Раді України зареєстрований законопроект №10378, відповідно до якого інваліди першої або другої групи будуть мати можливість звільнення з військової служби за власним бажанням. Раніше це було можливим лише за наявності рішення ВЛК про непридатність, навіть якщо інвалід проходив військову службу.
Мобілізація та заборона користування майном.
Верховній Раді України зареєстрований законопроект № 10378, відповідно до якого, якщо військовозобов'язаний не з'явився за повісткою до ТЦК, його будуть обмежувати у проведенні будь-яких операцій з його рухомим та нерухомим майном. Звісно, це суперечить статті 41 Конституції України, але будемо сподіватися, що в такій редакції закон прийняти не буде.
Чи звільняє наявність дитини від мобілізації.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», а також статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», самостійне виховання дитини віком до 18 років є підставою для отримання відстрочки від мобілізації, а також є підставою для звільнення з військової служби. Доказами самостійного виховання дитини можуть бути: рішення суду про позбавлення батьківських прав, або рішення суду про визначення місця проживання дитини, або свідоцтво про смерть матері дитини, тощо.
Або працюєш, або воюєш.
Влада розглядає новий підхід до бронювання. Військовозобов'язані зможуть отримати можливість найти до ЗСУ в обмін на вихід з тіні та сплати податків. Пропонується звільняти від мобілізації тих працівників, в яких офіційна заробітна плата складає не менше 35 тисяч гривень, або якщо ти платиш податок на доходи фізичних осіб, не менше 6 тисяч гривень на місяць. Наразі бронювання доступно лише працівникам підприємств зі статусом критично важливих.
Демобілізація контрактників.
Верховній Раді України зареєстрували законопроект номер 10358, відповідно до якого військовослужбовці, контрактники, строк дії контракту яких закінчився та які відслужили не менше 18 місяців, мають право на звільнення з військової служби. Демобілізація таких контрактників повинна відбутись не пізніше трьох місяців з дня подання рапорту на звільнення
Чи має право військовий відмовитись від виконання бойового наказу.
Відповідно до статті 402 Кримінального кодексу України, відмова виконати наказ командира під час дії воєнного стану карається позбавленням волі строком від 5 до 10 років. Але відповідно до статті 60 Конституції України ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні накази. Якщо за станом здоров'я ви не маєте можливість виконати бойовий наказ, необхідно написати рапорт командиру про неможливість виконання наказу за станом здоров'я з доданням відповідних доказів. Командир зобов'язаний направити вас на обстеження та лікування до госпіталю, а потім на проведення ВЛК для визначення рівня вашої придатності
Суд виправдав «ухилянта» через релігійні переконання.
Взгідно з вироком Тячівського районного суду Закарпатської області, військовозобов'язаний відмовився від отримання повістки про виклик до ТЦК, потім відмовився від проходження медичної комісії, тобто ВЛК, через що на нього була відкрита кримінальна справа за ухилення від мобілізації. Проте ТЦК проігнорував той факт, що особа є Свідком Єгови, а також просив проходження невійськової альтернативної служби, через що суд і виправдав військовозобов'язаного.
Чи може військовий звільнитись, якщо його брат або батько також служать?
Відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці, в яких зник безвісти чи загинув близький родич, під час оборони України від російських окупантів, мають право на звільнення з військової служби. Але якщо брат або батько надалі проходять службу, не є взятими в полон, не є загиблими, то звільнення на цій підставі не є можливим.
Чи можна цивільним носити військовий одяг.
Відповідно до статті 186-8 КУПАП, носіння військової форми одягу із знаками розрізнення військовослужбовців ЗСУ чи інших військових формувань, особами що не мають на це права, тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі до 3400 гривень з конфіскацією відповідного одягу.
Як діяти на блокпості з поліцією чи ТЦК.
По-перше, для збирання доказів рекомендую відповідно до статті 34 Конституції України проводити відеозйомку, але без фіксування військових об'єктів. По-друге, співробітник поліції, який вас зупинив, зобов'язаний на вашу вимогу надати своє службове посвідчення, а також вказати причину зупинки транспортного засобу, відповідно до статті 35 закону України «Про національну поліцію». По-третє, якщо співробітник ТЦК вимагає вас надати військово-облікові документи, то спочатку він на ваше прохання має надати своє службове посвідчення, а також наказ коменданта, яким він наділений відповідними повноваженнями, відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 1456.
Тепер ТЦК буде знати про тебе все.
Верховна Рада України прийняла закон № 10062, який передбачає створення електронного реєстру військовозобов'язаних. Міністерство оборони будуть передаватись персональні дані українців віком від 17 до 60 років з різних державних реєстрів. Зокрема, ТЦК матимуть мобільний номер телефону, електронну пошту, а також закордонний паспорт військовозобов'язаних.
Відстрочка від мобілізації за 20 тисяч гривень.
Верховні Раді України готують новий законопроект, яким хочуть дозволити бронювати свій персонал всім підприємствам. Депутати пропонують ввести щомісячний платіж, який гарантуватиме відстрочку від мобілізації. За кожного заброньованого, окрім 1,5% військового збору, потрібно буде платити 20 тисяч гривень щомісячно.
Чи може інвалід 3-ї групи звільнитись з ЗСУ.
Відповідно до статті 23 закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», особи з інвалідністю мають право на відстрочку від мобілізації, тобто не бути призваними на військову службу, але якщо вони вже проходять службу, то за наявності лише інвалідності неможливо звільнитись. На теперішній час це можливо лише за наявності рішення ВЛК про непридатність такої особи до військової служби за станом здоров'я.
Чи можна звільнитись з ЗСУ після 18 місяців служби.
Верховній Раді України зареєстрований законопроект №10294, відповідно до якого мобілізовані військовослужбовці будуть мати можливість звільнення за власним бажанням, якщо вони вислужили не менше 18 місяців. Звільнення таких військових буде відбуватись не пізніше 3 місяців з дати подання рапорту на звільнення. Але відповідний законопроект ще не розглядався та не був прийнятий як закон.
Чи має право ТЦК перевіряти документи.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України №1456, співробітники ТЦК не мають право самостійно перевіряти документи в людей, а також їх затримувати без присутності співробітника поліції. Перевірка документів можлива лише за наявності наказу коменданта, в якому закріплені відповідні повноваження конкретної уповноваженої особи.
Що може військовий одружитись з багатодітною жінкою та звільнитись з військової служби.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», перебування на утриманні військовослужбовця від 3 дітей віком до 18 років є підставою для звільнення з військової служби. Тобто для звільнення необов'язково бути біологічним батьком всіх дітей. Необхідно, щоб вони перебували саме на утриманні.
Як звільнитися з військової служби по догляду за бабусею.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці мають право звільнитися з військової служби в разі оформлення постійного догляду за особою з інвалідністю першої чи другої групи. Або за особою, яка за висновком МСЕК чи ЛКК потребує постійного догляду в разі відсутності інших осіб, що можуть здійснювати такий догляд. Якщо бабуся не має першої чи другої групи інвалідності, то потрібно додатково підтверджувати відсутність інших осіб, які могли б здійснювати за нею догляд.
Як видалити себе з бази розшуку військомату «АРМОР»?
Згідно з Кримінально-процесуальним кодексом України, оголошення в розшук здійснюються виключно в рамках кримінального провадження. Наприклад, за ухилення від мобілізації. Але ТЦК навіть без кримінальної справи видають розпорядження про розшук, затримання та доставлення осіб, що ухиляються від військового обов'язку, та направляють ці розпорядження до поліції. Звісно, такі розпорядження не мають жодної юридичної сили, отже видалити себе з бази, звісно, є неможливим.
Не побачив повістку - арешт коштів та майна.
Відповідно до нового законопроєкту про мобілізацію, належним способом вручення повістки буде вважатися її доставлення в електронний кабінет військовозобов'язаного. Тобто, в разі, якщо ви її не побачили або ви взагалі не зареєстровані в електронному кабінеті військовозобов'язаного та не з'явились за повісткою до ТЦК, це буде мати наступні наслідки. За вимогою ТЦК суд буде арештовувати рахунки, майно, буде заборонювати виїзд за кордон, заборонювати керувати транспортним засобом, а потім тільки кримінальна відповідальність.
Мобілізація по-новому.
Верховній Раді України зареєстрований новий законопроект про мобілізацію №10449, який передбачає наступні зміни: призовний вік по мобілізації знижено до 25 років. Люди з інвалідністю всіх груп будуть звільнені з військової служби. Буде необхідно оновлювати свої військово-облікові дані в ТЦК онлайн в вашому електронному кабінеті призовника. Вводиться базова військова підготовка. В разі не з'явлення заповісткою в ТЦК арешт майна та грошових коштів. Скасування багатьох підстав для отримання відстрочки від мобілізації, в тому числі на підставі інвалідності родичів.
Багатодітних батьків можуть мобілізувати.
Новим законопроектом про мобілізацію передбачено, що батьки, на утриманні яких перебуває троє і більше дітей віком до 18 років, втрачають право на отримання відстрочки від мобілізації в разі наявності в них заборгованості по аліментам більш, ніж за три місяці.
Чоловіків-біженців будуть повертати додому.
Новим законопроектом про мобілізацію передбачено, що будь-які консульські дії в закордонній дипломатичній установі, в тому числі продовження строку дії закордонного паспорту, для військово-зобов'язаних чоловіків віком від 18 до 60 років будуть здійснюватись лише за наявності військово-облікового документу. Але для оформлення посвідчення на повернення в Україну надавати військовий квиток буде не потрібно.
Інвалідність батьків чи дружини більше не врятує від мобілізації.
Новий законопроект про мобілізацію передбачає, що особи, які мають дружину із числа осіб з інвалідністю або одного із своїх батьків чи батьків дружини з інвалідністю першої чи другої групи, втрачають право на отримання відстрочки від мобілізації. Єдиним виходом з цієї ситуації є оформлення постійного догляду за дружиною чи своїми батьками.
Нові зміни по мобілізації.
В Верховній Раді зареєстрований законопроект №10449, який передбачає ряд наступних змін: можливість демобілізації після 36 місяців служби. Скасування строкової військової служби, замість якої вводиться базова військова підготовка на 5 місяців. Засуджені на умовний термін за власним бажанням зможуть мобілізуватись. Для виїзду за кордон всім чоловікам віком від 18 до 60 років потрібно буде додатково пред'явити військовий квиток з відміткою про зняття з військового обліку. Можливість вилучення транспорту на користь ЗСУ, а також інші зміни.
Поліцейські втрачають право на відстрочку.
В Верховній Раді України зареєстровано новий законопроект про мобілізацію №10449, відповідно до якого співробітники Національної поліції, прокуратури, ДБР, БЕБ, НАБУ, Державної виконавчої служби втрачають право на отримання відстрочки від мобілізації та будуть проходити бронювання, як і всі інші державні службовці.
Демобілізація інвалідів.
Верховній Раді України зареєстрований новий законопроект про мобілізацію № 10449, відповідно до якого особи з інвалідністю будь-якої групи будуть мати можливість звільнення з військової служби. На сьогоднішній день це можливо лише якщо ВЛК визнає інваліда непридатним до військової служби, що дуже ускладнює процес.
Чи можна військовим їздити без прав.
Ні військовим, ні цивільним не можна їздити на автомобілі чи військовій техніці без наявності водійського посвідчення. Але відповідно до постанови Кабінету міністрів України №184, водійське посвідчення, термін дії якого завершився, є чинним до завершення воєнного стану. Тобто якщо у водія не має можливості продовжити дію документа, він може користуватись старим посвідченням.
Чі має право військомат заходити до житла.
Незважаючи на воєнний стан, співробітники ТЦК не мають права заходити до житла особи з метою вручення повістки чи з метою доставлення до ТЦК. Відповідно до статті 30 Конституції України або статті 233 Кримінально-процесуального кодексу України, проникнення до житла іншої особи без її згоди можливе лише за рішенням суду.
Подвійне громадянство як мета уникнення мобілізації.
В разі, якщо військовозобов'язаний отримає громадянство іншої країни по законопроекту №10425, це все одно не дасть йому можливість виїзду за кордон України під час дії воєнного стану. Відповідно до статті 2 закону України “Про громадянство України”, в разі, якщо громадянин України набув громадянство іншої країни, то в правових відносинах з Україною він вважається лише громадянином України. В разі спроби перетину кордону таким громадянином йому буде відмовлено саме на цій підставі.
Не з'явився до ТЦК - штраф 204 000 гривень.
В Верховній Раді України зареєстровано законопроект №10379, відповідно до якого порушення законодавства про мобілізацію в особливий період, в тому числі не з'явлення заповістку або мобілізаційним розпорядженням до ТЦК, тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 153 до 204 тисяч гривень. Адміністративне стягання може бути накладено протягом 3-х років з дня виявлення або вчинення правопорушення.
Тепер ТЦК працює цілодобово.
Кабінет міністрів України вніс зміни до положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, надавши їм право працювати цілодобово. Тепер вночі вони зможуть розглядати справи про адміністративні правопорушення відносно ухилянтів, штрафувати, а також проводити медичні огляди.
Чи беруть до війська у 21 рік.
Відповідно до статті 15 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”, чоловіки віком від 18 до 27 років вважаються призовниками та можуть бути призвані лише на строкову військову службу. Під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться, тому мобілізувати таких чоловіків можливо лише за їх згодою.
Поліція з ТЦК зможуть затримувати людей на 3 доби.
Згідно з законопроектом №10379, осіб, які порушили законодавство про мобілізацію, про оборону, про військовий обов'язок і військову службу або правила військового обліку, будуть мати можливість затримувати строком до 3 діб для встановлення їх особи, а також з'ясування обставин правопорушення. Адміністративне затримування може здійснювати поліція, ТЦК таких самостійних повноважень не має.
За непостановку на військовий облік штрафуватимуть.
Відповідно до законопроекту №10379, порушення призовниками або військовозобов'язаними правил військового обліку тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу до 17 тисяч гривень. Це стане можливим, якщо ви не оновлювали ваші військово-облікові дані в ТЦК та якщо даний закон все ж таки буде прийнятий.
Відмовився від ВЛК - кримінальну відповідальність.
Верховній Раді України, зареєстрований законопроект №10379, яким передбачено, що ухилення від військової служби по мобілізації в особливий період, в тому числі відмова від проходження медичного огляду, карається позбавленням волі строком від 3 до 5 років.
Відстрочка від мобілізації без візиту до ТЦК.
Одеський окружний адміністративний суд в своєму рішенні зробив висновок, що відправлення військовозобов'язаним заяви про надання йому відстрочки від мобілізації на підставі інвалідності в його мами є належним способом реалізації свого права на отримання відстрочки без необхідності особистої явки до ТЦК. За результатами розгляду такої заяви ТЦК повинні або її задовольнити, або надати обґрунтовану відмову. Враховуючи те, що жодним нормативно-правовим актом не передбачена необхідність особистої явки, суд визнав бездіяльність ТЦК незаконною та зобов'язав їх розглянути заяву про надання відстрочки з урахуванням висновків суду.
Інвалідність родичів більше не звільняє від мобілізації.
Новий законопроект про мобілізацію передбачає, що особи, які мають дружину із числа осіб з інвалідністю, або батьків дружини чи своїх батьків із числа осіб з інвалідністю першої чи другої групи, втрачають право на отримання відстрочки. Якщо закон буде прийняти саме в такій редакції, то для відстрочки потрібно буде додатково оформлювати постійний догляд за такою особою.
Військовому виплатили 700 тисяч гривень.
Одеський окружний адміністративний суд розглянув справу за позовом військового, який 7 місяців приймав участь в бойових діях, а його командир ухвалив накази про виплату йому лише 30 тисяч гривень щомісячно замість 100. Військовий додав до суду документальне підтвердження, що весь цей час він приймав участь в бойових діях, що відповідно до постанови КМУ №168 є підставою для виплати йому додаткової винагороди 100 тисяч гривень щомісячно. Суд прийняв рішення на користь військового, скасував незаконні накази командира військової частини та зобов'язав їх виплатити військовому 700 тисяч гривень за весь період участі в бойових діях.
Чи має право військовий звільнитись за висновком лікарсько-консультативної комісії.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України №413, звільнення на підставі постійного догляду за повнолітньою особою можливе лише на підставі висновку МСЕК. Однак дана постанова, вона суперечить статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в якій чітко вказано, що звільнення по постійному догляду можливо на підставі довідки ЛКК чи довідки МСЕК. Тому військовий має право на звільнення на підставі довідки ЛКК, оскільки закон має вищу юридичну силу, ніж постанова КМУ.
Звільнення військового через суд.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», особи, які призиваються по мобілізації, повинні проходити обов'язковий медичний огляд. Крім того, наказом Міністерства оборони України №402, встановлено, що придатність до військової служби визначається лише військово-лікарською експертизою. Якщо військового призвали без проведення медичного огляду, Тобто без наявності рішення ВЛК про його придатність, це є порушенням законодавства та можливо звільнитись за рішенням суду.
Які наслідки внесення в базу розшуку ухилянтів «АРМОР»?
Відповідно до Кримінально-процесуального кодексу України, оголосити особу в розшук, можливо, лише за наявності кримінальної справи. ТЦК без відкриття кримінальної справи та іноді без вручення повістки видають розпорядження про розшук, затримання та доставлення осіб, що ухиляються від військового обов'язку. Такі розпорядження ТЦК надсилає до поліції, яка вносить людей в дану базу. Але вони не мають жодної юридичної сили, оскільки внесення особи до цієї бази суперечить законодавству.
Чи можна звільнитись, якщо брат в полоні?
Відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці, в яких зник безвісти або загинув родич під час оборони України, мають право на звільнення з військової служби. По документам такі особи рахуються зниклими безвісти, тому звільнитись на цій підставі можливо.
Коли військовому відмовляють у виплаті одноразової грошової допомоги.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», якщо військовий отримав поранення або захворювання під час виконання обов'язків військової служби, що привело до часткової втрати працездатності або внаслідок проходження служби була встановлена інвалідність, йому виплачується одноразова грошова допомога. Але дана виплата здійснюється не пізніше 3-х місяців з моменту звільнення з військової служби. Найчастіше військовим відмовляють у цій виплаті саме у зв'язку з пропуском цього строку.
Що буде військовому за вживання алкоголю.
Відповідно до статті 172-20 КУПАП, розпивання алкогольних напоїв військовослужбовцем на території військової частини чи при виконанні ним службових обов'язків карається штрафом до 34 тисяч гривень або арештом з утриманням на гауптвахті до 15 діб. Зазвичай такі протоколи складаються з помилками, тому їх потрібно оскаржувати до суду для уникнення відповідальності.
Звільнення строковиків.
Президент України підписав указ про звільнення військовослужбовців строкової військової служби, строк служби яких закінчився в період дії воєнного стану. Звільнення буде відбуватись у квітні-травні 2024 року.
Не став на військовий облік - не зможеш керувати авто.
В новому законопроекті щодо посилення мобілізації депутати хочуть залишити право за ТЦК звертатись до суду для обмеження водіїв у праві керування транспортним засобом, якщо такі військовозобов'язані не з'явились, наприклад, заповісткою або порушують правила військового обліку.
Як звільнитись на підставі утримання дітей.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», перебування на утриманні військовослужбовця від 3 дітей віком до 18 років є підставою для звільнення з військової служби по мобілізації. Тобто для звільнення не обов'язково бути біологічним батьком дітей, головне, щоб вони перебували на утриманні. Доказами в такій справі можуть бути посвідчення багатодітної сім'ї, рішення суду про позбавлення батьківських прав, довідка про неявність заборгованості по аліментам біологічного батька, тощо.
Українець виграв суд проти РФ.
Громадянин України подав в суд на державу Російська Федерація та просив стягнути з них моральну шкоду в розмірі 1 мільйона 200 тисяч гривень у зв'язку з постійним стресом, внаслідок обстрілів та повітряних тривог. Суд першої інстанції йому відмовив позові, а вже Хмельницький апеляційний суд скасував таке рішення та задовільнив часткові його вимоги по стягненню моральної шкоди в розмірі 200 тисяч гривень.
Чи може командир без згоди перевести в бойову частину?
Відповідно до статті 402 Кримінального кодексу України, відмова виконати наказ командира, в тому числі по переведенню в бойову частину, карається в період воєнного стану позбавленням волі строком від 5 до 10 років. Але відповідно до статті 60 Конституції України, ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні накази. Тобто якщо військовослужбовцю була встановлена обмежена придатність до військової служби та наявне відповідне рішення ВЛК, то такий військовослужбовець має законне право не приймати участь в бойових діях
Що буде за відмову від ВЛК.
Наразі відмова від проходження медичного огляду в ТЦК кваліфікується як порушення законодавства про мобілізацію і карається адміністративним штрафом в розмірі від 3400 до 5100 гривень. Притягнути військовозобов'язаного до кримінальної відповідальності за ухилення від мобілізації можливо лише за наявності рішення ВЛК про придатність такого військовозобов'язаного та нез'явлення за повісткою.
Зарплатне бронювання від мобілізації.
Влада розглядає новий підхід до бронювання. Військовозобов'язані будуть мати можливість не йти до ЗСУ в обмін на вихід з тіні та сплати податків. Пропонується звільняти від мобілізації тих працівників, які отримують не менше 35 тисяч гривень на місяць. Або, які платять податок на доходи фізичних осіб в розмірі не менше 6 тисяч гривень місяць. Наразі бронювання доступне лише працівникам підприємств зі статусом критично важливих.
Дострокове звільнення українських в'язнів.
Верховні Раді України зареєстрували законопроект №11079, відповідно до якого у в'язнені, які підписали контракт на проходження військової служби, зможуть умовно-достроково звільнитись від відбування кримінального покирання. Ймовірність прийняття даного законопроекту наразі дуже висока.
Скільки можуть тримати в ТЦК?
Відповідно до статті 263 КУПАП, адміністративне затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може тривати не більше 3 годин і обов'язково складається протокол. За порушення правил військового обліку затримувати може лише поліція, ТЦК таких повноважень не має.
За українцями хочуть встановити відеоспостереження.
Верховній Раді України зареєстрований законопроект №11031, який передбачає створення в Україні єдиної глобальної системи відеоспостереження за всім, що відбувається на вулицях. Зокрема, будуть встановлюватись камери з функцією ідентифікації обличчя та транспортних засобів. Все це, звісно, з метою нашої безпеки.
Як звільнитися з військової служби по догляду за батьками.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», звільнення на підставі постійного догляду за батьками, можливо лише за наявності довідки ЛКК чи довідки МСЕК про необхідність такого догляду. Для звільнення не обов'язково, щоб у батьків була інвалідність. І так як це родич першого ступеня споріднення, не потрібно підтверджувати відсутність інших родичів, що могли б здійснювати такий догляд.
Нова процедура рекрутингу до ЗСУ.
Військовозобов'язані тепер зможуть самостійно обирати собі посаду, а також військову частину, в якій вони бажають проходити військову службу на онлайн-платформах або в ЦНАПі. Після цього йде співбесіда з командиром такої військової частини, та за результатами цієї співбесіди видається рекомендаційний лист. На підставі цього рекомендаційного листа оформлюються всі необхідні документи в ТЦК, та громадянин направляється на військову службу в конкретну частину, яку він сам обрав.
Що буде, якщо особу внесли в базу розшуку ухилянтів “АРМОР”?
Внесення військовозобов'язаних в дану базу здійснюється з метою їх затримання та доставлення до ТЦК в разі, якщо такі особи ухиляються від військового обов'язку. Тому якщо на блокпості виявиться, що ви перебуваєте в даній базі, на перший раз співробітники ТЦК можуть виписати вам повістку, а якщо ви вже не з'явились з заповісткою, тоді можуть примусово відвезти до ТЦК. Далі медичний огляд до 20 хвилин та мобілізація.
Адвокат - это лицо, которое осуществляет защиту, представительство и предоставление иных видов юридической помощи клиенту по договору о предоставлении правовой помощи.
Мы действуем на принципах главенства права, законности и конфиденциальности.
Advocate - адвокат
Проблемы:
Могут быть ограничены в предоставлении некоторых видов юридических услуг.
Не всегда доступны для непосредственных консультаций.
Иногда высокая стоимость услуг.
Преимущества:
Специализация в представлении в суде.
Высокий уровень знаний и опыта в определенных областях права.
Способность вести сложные судебные дела.
Lawyer - юрист
Проблемы:
Вариации в квалификации и специализации.
Может быть сложно выбрать подходящего специалиста.
В некоторых случаях высокие гонорары.
Преимущества:
Широкий спектр юридических услуг.
Возможность работы в разных областях права.
Подходит для юридического сопровождения различных вопросов.
Law Firm - юридическая фирма
Проблемы:
Высокие стоимость услуг, особенно в крупных фирмах.
Бюрократия и медленная реакция в некоторых случаях.
Возможное ограничение в персональном взаимодействии с клиентом.
Преимущества:
Объединение экспертов разных специализаций.
Ресурсы и опыт для работы над крупными и сложными делами.
Часто предлагают полный спектр юридических услуг.