Имеет ли право командир не отпускать военнослужащего на медицинский осмотр 

Если командир по рапорту военнослужащего отказывается отправить его на медицинский осмотр, то это квалифицируется как умышленное неисполнение военным должностным лицом своих обязанностей по ст. 172.16 Кодекса Украины про административные правонарушения.

Во время военного положения за такое нарушение предусмотрен штраф до 34000 гривен.


Військовому отримати направлення на МСЕК після поранення чи травми. 

При стаціонарному лікуванні отримати направлення на МСЕК можливо через свого профільного лікуючого лікаря. Якщо військовослужбовець знаходиться в частині, то йому необхідно звернутись з рапортом до свого безпосереднього командира про направлення його на МСЕК та надання дозволу для залишення військової частини. Якщо військовий знаходиться в відпустці за станом здоров'я, то отримати направлення на МСЕК можливо через ТЦК. А якщо військовий вже є звільненим, то отримати направлення, можливо, через свого сімейного лікаря.


Чи можна відмовитись від наказу командира через стан здоров'я. 

Згідно з ч.4 ст. 402 Кримінального кодексу України, відкрита відмова від виконання наказу в період воєнного стану карається позбавленням волі строком від 5 до 10 років. Яку б причину ви не вказали, про рапорті про відмову від виконання наказу це все одно має дуже високий ризик притягнення до кримінальної відповідальності. Разом з тим, якщо командир розуміє, що за станом здоров'я ви не можете виконати наказ, та все одно його віддає, це має ознаки злочинного наказу. А відповідно до статті 60 Конституції України ніхто не зобов'язаний виконувати злочинні накази.


Військовому виплатили 700 тисяч гривень. 

Одеський окружний адміністративний суд розглянув справу за позовом військового, який 7 місяців приймав участь в бойових діях, а його командир ухвалив накази про виплату йому лише 30 тисяч гривень щомісячно замість 100. Військовий додав до суду документальне підтвердження, що весь цей час він приймав участь в бойових діях, що відповідно до постанови КМУ №168 є підставою для виплати йому додаткової винагороди 100 тисяч гривень щомісячно. Суд прийняв рішення на користь військового, скасував незаконні накази командира військової частини та зобов'язав їх виплатити військовому 700 тисяч гривень за весь період участі в бойових діях.